Conference Committees 2019

 

Organized by

MYKOLAS ROMERIS UNIVERSITY
Faculty of Economics and Business

In cooperation with

UNIVERSITY OF FOGGIA (ITALY)
Department of Economics

EUROACADEMY (ESTONIA)

GDAŃSK UNIVERSITY OF TECHNOLOGY (POLAND)
Faculty of Management and Economics

 RIGA TECHNICAL UNIVERSITY (LATVIA)
Faculty of Engineering Economics and Management

UNIVERSITY of ŽILINA (SLOVAKIA)
Faculty of Management Sciences and Informatics

 

INTERNATIONAL SCIENTIFIC COMMITTEE

Chairperson:

Gintaras Černius (Lithuania)

Co-Chairs:

Pasquale Pazienza (Italy)
Tatjana Polajeva (Estonia)
Błażej Prusak (Poland)
Natalia Lace (Latvia)
Martina Blaškova (Slovakia)

Members:

Vytautas Azbainis (Lithuania)
Bruno Amann (France)
Kiril Angelov (Bulgaria)
Artūras Balkevičius (Lithuania)
Małgorzata Gawrycka (Poland)
Dusan Baran (Slovakia)
Martina Blaškova (Slovakia)
Oleksandr Brovar (Ukraine)
Francisco Carballo Cruz (Portugal)
Francesco Conto’ (Italy)
Ivan Dakov (Bulgaria)
Caterina De Lucia (Italy)
Fernando Garcia Garcia (Spain)
Francisco Guijarro (Spain)
Gintarė Giriūnienė (Lithuania)
Lukas Giriūnas (Lithuania)
Kristina Kalašinskaitė (Lithuania)
Eglė Kazlauskienė (Lithuania)
Mindaugas Kiškis (Lithuania)
Grygorij Khoruzhyy (Ukraine)
Alena Kocmanova (Czech Republic)
Stanislava Kovacheva (Bulgaria)
Todor Kralev (Macedonia)
Alena Kocmanova (Czech Republic)
Natalia Lace (Latvia)
Marius Laurinaitis (Lithuania)
Tadas Limba (Lithuania)
Lienite Litavniece (Latvia)
Hana Lostakova (Czech Republic)
Irena Mačerinskienė (Lithuania)
Tomas Mendelsonas (Lithuania)
Mangirdas Morkūnas (Lithuania)
Peter Nemecek (Czech Republic)
Tatjana Oriekhova (Ukraine)
Tomas Pavelka (Czech Republic)
Tatjana Polajeva (Estonia)
Violeta Pukelienė ( Lithuania)
Ona Gražina Rakauskienė (Lithuania)
José António Cadima Ribeiro (Portugal)
Elina-Gaile Sarkane (Latvia)
Irmantas Rotomskis (Lithuania)
Lyudmila Shaybakova(Russia)
Andreea Claudia Serban (Romania)
Žaneta Simanavičienė (Lithuania)
Jusif Seiranov (Lithuania)
Jelena Stankevičienė ( Lithuania)
Rimantas Stašys ( Lithuania)
Iveta Šimberova (Czech Republic)
Darius Štitilis (Lithuania)
Rima Tamošiūnienė (Lithuania)
Jelena Titko (Latvia)
Irina Teleshova (Russia)
Neviana Taneva (Bulgaria)
Gediminas Valantiejus (Lithuania)
Asta Vasiliauskaitė (Lithuania)
Sergey Vdovin (Russia)
Vladen Velev (Bulgaria)
Vincenzo Vecchione (Italy)
Natalia Volgina (Russia)
Rima Žitkienė (Lithuania)
Inga Žilinskienė (Lithuania)

ORGANIZING COMMITTEE

Chairperson:

Rima Žitkienė
Deputy chairs:
Marius Laurinaitis
Liucija Birškytė

Members:

Ligita Gasparėnienė
Gintarė Giriūnienė
Tadas Limba
Ona Gražina Rakauskienė
Asta Vasiliauskaitė

 

ALL PAPERS WERE PEER REVIEWED. LANGUAGE IS NOT EDITED.

BOARD OF REVIEWERS:

Natalia Lace (Latvia)
Andreea Claudia Serban (Romania)
Caterina De Lucia (Italy)
Dusan Baran (Slovakia)
Liucija Birškytė (Lithuania)
Gintarė Giriūnienė (Lithuania)
Lukas Giriūnas (Lithuania)
Daiva Jurevičienė( Lithuania)
Kristina Kalašinskaitė (Lithuania)
Žaneta Karazijienė (Lithuania)
Larisa Kapranova (Ukraine)
Eglė Kazlauskienė (Lithuania)
Irena Mačerinskienė (Lithuania)
Askoldas Podviezko ( Lithuania)
Irmantas Rotomskis (Lithuania)
José António Cadima Ribeiro (Portugal)
Mangirdas Morkūnas (Lithuania)
Ligita Gasparėnienė (Lithuania)
Ona Gražina Rakauskienė (Lithuania)
Rima Tamošiūnienė (Lithuania)
Rima Žitkienė (Lithuania)
Rimantas Vaicenavičius (Lithuania)
Rita Remeikienė (Lithuania)
Tatjana Polajeva  (Estonia)
Tomas Pavelka (Czech Republic)
Asta Vasiliauskaitė (Lithuania)
Inga Žilinskienė (Lithuania)